Golf

Fakta Pub Ro-golfen 2020

STARTLISTA ALLERUM

OBS !! NI SOM VILL ÄNDRA I BOLLARNA HÖR AV ER SÅ FORT SOM MÖJLIGT. OCH DET ÄR INGA PROBLEM

Starttid 09:00 Hål 1 GolfId Hemmabana

Håkan Bowald

620604-008

Allerum

Bo-Håkan Hansson

490330-002

Allerum

Eskil Jönsson

550714-005

Allerum

Marja Mattsson

471112-027

Vasatorp

Starttid 09:00Hål 2 GolfId Hemmabana

Annika Olsson

560111-002

Allerum GK

Sten Kareld

510921-014

Vasatorp

Carl Matsson

500521-039

Vasatorp

Åse Altemark

550310-040

Allerum

Starttid 09:00 Hål 3 GolfId Hemmabana

Monica Sloth-Nielsen

510105-041

Allerum

Staffan Nilsson

480928-022

Vasatorp

Lars Altemark

530906-027

Vasatorp

Pär-Olof Lindgren

610502-001

Vasatorp

Starttid 09:00Bil Hål 4 GolfId Hemmabana

Ola Olsson (Bil)

541105-001

Allerum

Nils-Erik Persson (Bil)

530935-035

Allerum

Björn sundberg

480318-019

Laholm

Jane Arthursson

540209-002

Allerum

Starttid 09:00 Hål 5 GolfId Hemmabana

Zoli Kareld

500511-011

Vasatorp

Jan Nilsson

570510-045

Helsingborgs GK

Leif Fredriksson

540313-009

Hbg GK

Mischa Senica

521212-048

Vasatorp

Starttid 09:00 Bil Hål 6 GolfId Hemmabana

Jean Louis Marchandise (Bil)

450621-003

Allerum

Mats Löhnn

581230-001

Lydinge

Leif Thörnwall (Bil)

490714-001

Allerum

Ingemar Rudolfsson

500823-016

Vasatorp

Starttid 09:00 Hål 7 GolfId Hemmabana

Britt Norberg

491112-003

Vasatorp

Hans Mollestam

530509-044

Allerum

Stefan Nilsson

550813-010

Söderåsen

Starttid 09:00 Bil Hål 8 GolfId Hemmabana

Henrik Persson (Bil)

662020-031

Laholm

Göran Hilner (Bil)

480602-005

Rya

Janet Hansson (Bil)

620507-049

Lydinge

Mats Johansson

650223-062

Söderåsen

Starttid 09:00 Bil Hål 9 GolfId Hemmabana

Michael Malm

700407-046

Vasatorp

Magnus Bergqvist

701021-032

Cloud Golf

Torbjörn Asterman

740309-004

Vasatorp

Simon Rönnberg

900813-058

Vasatorp

Starttid 09:00 Bil Hål 10 GolfId Hemmabana

Stefan Frost (Bil)

561220-013

Vasatorp

Bengt Sjöholm (Bil)

550519-011

Vasatorp

Robin Heningor (Bil)

860207-047

Vasatorp

Niklas Strömberg

690419-003

Vasatorp

Starttid 09:00 Hål 11 GolfId Hemmabana

Kai Hansen (Bil)

560723-007

Lydinge

Johan Fredholm

590625-010

Ekeholmnäs Golf Club

Bosse Sigö (Bil)

560109-014

Vasatorp

Isabella Hagman

821128-065

Mölle

Starttid 09:00 Bil Hål 12 GolfId Hemmabana

Jonas Johansson

800306-003

Vasatorp

Ulf Sjölander (Bil)

591116-040

Rya

Glenn Stjernström

840103-002

Rya

Fredrik Sjölander (Bil)

880716-039

Lydinge

Starttid 09:00 Hål 13 GolfId Hemmabana

Margareta Norberg

420228-002

Vasatorp

Johnny Hansen

620302-002

Höganäs

Peter Johnnyson

550303-029

SÅGK

Gert Olsson

530717-001

Vasatorp

Starttid 09:00 Hål 14 GolfId Hemmabana

Ylva Wemmert

530617-041

Ängelholm

Ralph Holst

580718-010

Vasatorp

Jan Hildingsson

600914-015

Vasatorp

Peter Ahlberg

550111-009

Båstad

Starttid 09:00 Hål 15 GolfId Hemmabana

Birgitta Särnborg

561009-017

Vasatorp

Jan Persson

570904-005

Vasatorp

Roger Persson

641207-052

Lydinge

Eva Sköld

530820-018

Byxelkrok

Starttid 09:00 Hål 16 GolfId Hemmabana

Susanne Persson

580205-039

Allerum

Bengt Pålsson

620331-060

Allerum

Marijo Didic

640203-017

Vasatorp

Christer Cederholm

521212-039

Lydinge

Starttid 09:00 Hål 17 GolfId Hemmabana

Maria Hermodsson

611206-032

Ängelholm

Peter Davenius

630722-023

Lydinge

Bengt Wehlin

591003-003

Rya

Lena Persson

550717-033

Allerum

Starttid 09:00 Hål 18 GolfId Hemmabana

Lena Wall

500307-009

Vasatorp

Bosse Ström

540323-013

Vasatorp

Claes Ohnell

530926-014

Vasatorp

Barbro Mollestam

500311-053

Allerum

RESULTAT LAHOLM 2022 LAHOLM VINNARE ISABELLA HAGMAN NÄRMST FLAGG JAN NILSSON

FörnamnEfternamnHandikapp3Bana3
IsabellaHagman17,6 41
JanPersson13,4 38
JonasJohansson7,5 36
JaneArthursson33,4 35
Susanne Persson 43,0 35
NiklasStrömberg23,9 34
MatsHansson24,0 34
MatsJohansson31,0 34
HenrikPersson11,6 33
JanHildingsson14,0 33
JohnnyHansen19,4 33
LenaWall22,2 33
LeifOlofsson24,0 33
YlvaWemmert27,5 33
ClaesOhnell29,1 33
BosseSigö24,0 31
MargaretaNorberg30,3 31
ZoliKareld34,8 31
BengtWehlin19,8 30
LottaDidic27,0 30
ChristerCederholm30,2 30
PeterDavenius12,3 29
MariaHermodsson17,8 29
MagnusBergqvist22,0 29
RalphHolst22,4 29
HåkanBowald25,3 29
StefanFrost28,0 29
BengtPålsson22,7 28
TomasKarlsson 24,8 28
BjörnSundberg34,0 28
AnnikaOlsson35,4 28
LarsAltemark13,0 27
JohanFredholm24,3 27
MarjaMattsson32,0 27
PeterAhlberg22,0 26
ÅseAltemark33,5 26
LeifThörnwall33,5 26
MischaSenica52,5 26
PeterJohnnyson32,9 25
GlennStjernström 6,5 24
BoStröm16,6 24
Bo-HåkanHansson24,5 24
KaiHansen25,3 24
BrittNorberg30,0 23
Birgitta Särnborg 49,0 23
LeifFredriksson28,9 22
Monica Sloth-Nielsen40,6 22
FredrikSjölander17,9 21
OlaOlsson32,1 21
GöranHilner14,5 20
JanNilsson25,6 20
EskilJönsson30,1 20
Jean LouisMarchandise30,7 19
RogerPersson30,9 19
StenKareld23,3 16
TommyAsplund38,7 15
BengtSjöholm9,9 11
Ingemar Rudolfsson 10,5 11
TorbjörnAsterman11,5 11
HåkanLarsson11,5 11
JohnVallsäter11,6 11
OweBergman12,7 11
PalleLindgren14,8 11
GertOlsson15,5 28
KennethEliasson17,4 11
StefanNilsson18,3 11
Nils-ErikPersson18,6 11
Staffan Nilsson 20,0 11
Ulf Sjölander21,5 11
HåkanWikström22,8 11
SimonRönnberg23,3 11
JonasLindborg23,6 11
MichaelMalm23,9 11
MarijoDidic26,0 11
GöranStenberg28,7 11
GöranDahl28,8 11
MatsLöhnn29,4 11
EvaSköld29,4 11
BeritJönsson30,9 11
RobinHennigor31,5 11
Rose MarieÖhrstedt32,0 11
BarbroMollestam32,7 11
HansMollestam33,7 11
JanetEkström Hansson35,1 11
CarinaJohansson36,0 11
LenaPersson36,9 11
CarlMattsson39,2 11

RESULTAT TOTALT 2022

FörnamnEfternamnHandikapp3ResPoäng
IsabellaHagman17,6111
LenaWall22,2111
JanPersson13,4109
JohnnyHansen19,4104
NiklasStrömberg23,9104
TomasKarlsson 24,8101
MatsJohansson31101
RalphHolst22,499
JaneArthursson33,498
MatsHansson2497
LeifOlofsson2495
BjörnSundberg3495
JonasJohansson7,594
BosseSigö2494
PeterDavenius12,393
BengtPålsson22,791
JanHildingsson1489
TorbjörnAsterman11,587
ClaesOhnell29,187
HåkanBowald25,387
LottaDidic2784
BrittNorberg3084
HenrikPersson11,683
JohanFredholm24,383
MagnusBergqvist2281
MichaelMalm23,981
YlvaWemmert27,581
LeifThörnwall33,581
Ulf Sjölander21,580
PeterAhlberg2280
MarjaMattsson3279
GlennStjernström 6,578
StefanFrost2877
MischaSenica52,577
LeifFredriksson28,975
MariaHermodsson17,874
BengtWehlin19,874
JanNilsson25,674
Jean LouisMarchandise30,774
MargaretaNorberg30,374
ÅseAltemark33,574
Susanne Persson 4374
SimonRönnberg23,373
BoStröm16,672
EskilJönsson30,170
PeterJohnnyson32,969
PalleLindgren14,868
OlaOlsson32,168
GertOlsson15,567
RobinHennigor31,567
GöranHilner14,565
Bo-HåkanHansson24,565
AnnikaOlsson35,465
JonasLindborg23,664
RogerPersson30,960
TommyAsplund38,760
ZoliKareld34,859
Nils-ErikPersson18,658
ChristerCederholm30,258
Ingemar Rudolfsson 10,557
FredrikSjölander17,957
LarsAltemark1355
KaiHansen25,355
MarijoDidic2655
MatsLöhnn29,455
HåkanLarsson11,554
Monica Sloth-Nielsen40,654
Birgitta Särnborg 4954
LenaPersson36,952
EvaSköld29,451
BarbroMollestam32,751
JanetEkström Hansson35,149
CarlMattsson39,249
StenKareld23,344
HansMollestam33,742
BengtSjöholm9,939
JohnVallsäter11,639
OweBergman12,739
KennethEliasson17,439
StefanNilsson18,339
Staffan Nilsson 2039
HåkanWikström22,839
GöranStenberg28,739
GöranDahl28,839
BeritJönsson30,939
CarinaJohansson3639
Rose MarieÖhrstedt3239

RESULTAT 2022 BÅSTAD VINNARE NIKLAS STRÖMBERG NÄRMST FLAGG BENGT PÅLSSON

FörnamnEfternamnHandikapp2SumBan2
NiklasStrömberg2446
LenaWall23,542
TorbjörnAsterman11,539
LottaDidic2839
IsabellaHagman1838
BengtPålsson22,738
JanPersson1437
MarjaMattsson3237
RobinHennigor31,536
JonasJohansson7,335
HenrikPersson12,235
MatsHansson24,235
BrittNorberg31,135
GertOlsson15,534
JohnnyHansen18,434
Ulf Sjölander21,434
RalphHolst22,134
LeifOlofsson23,534
ClaesOhnell28,434
MatsJohansson30,834
BoStröm33
PeterDavenius12,333
JanHildingsson1433
BosseSigö2433
StefanFrost27,433
Nils-ErikPersson17,732
TomasKarlsson 24,132
Ingemar Rudolfsson 10,731
MichaelMalm23,631
EskilJönsson30,131
BjörnSundberg3431
PalleLindgren14,430
MischaSenica52,530
BengtWehlin1729
PeterAhlberg21,829
JanNilsson24,329
SimonRönnberg24,529
MarijoDidic2629
YlvaWemmert28,129
LeifFredriksson28,329
PeterJohnnyson33,129
Jean LouisMarchandise30,328
MargaretaNorberg30,428
JohanFredholm24,327
HåkanBowald35,327
Bo-HåkanHansson24,526
JaneArthursson32,526
LeifThörnwall3326
LenaPersson37,526
RogerPersson30,625
BarbroMollestam31,825
GöranHilner14,424
EvaSköld2823
JanetEkström Hansson35,123
CarlMattsson38,523
Susanne Persson 41,923
MariaHermodsson2022
GlennStjernström 4,121
TommyAsplund3821
MagnusBergqvist21,720
Monica Sloth-Nielsen40,517
HansMollestam32,416
Birgitta Särnborg 48,216
BengtSjöholm9,913
HåkanLarsson11,513
JohnVallsäter11,613
OweBergman12,713
LarsAltemark1313
KennethEliasson17,413
FredrikSjölander18,113
StefanNilsson18,313
Staffan Nilsson 19,213
HåkanWikström22,813
StenKareld23,313
JonasLindborg23,613
KaiHansen25,113
GöranStenberg28,713
GöranDahl28,813
MatsLöhnn28,913
ChristerCederholm30,413
BeritJönsson30,913
Rose MarieÖhrstedt3213
OlaOlsson32,313
ZoliKareld33,313
ÅseAltemark33,713
AnnikaOlsson35,913
CarinaJohansson3613

RESULTAT 2022 HELSINGÖR VINNARE TOMAS KARLSSON NÄRMST FLAGG JAN HILDINGSSON

FörnamnEfternamnHandikappBana1
TomasKarlsson 22,8 41
JonasLindborg36,0 40
MichaelMalm23,9 39
TorbjörnAsterman12,6 37
JohnnyHansen19,0 37
JaneArthursson30,1 37
RalphHolst22,3 36
LenaWall27,4 36
BjörnSundberg34,2 36
Ulf Sjölander20,8 35
ÅseAltemark33,7 35
JanPersson12,4 34
OlaOlsson32,3 34
GlennStjernström 7,3 33
SimonRönnberg24,2 33
MatsJohansson31,5 33
IsabellaHagman18,0 32
MagnusBergqvist21,7 32
PeterDavenius11,5 31
HåkanBowald25,6 31
MatsLöhnn28,9 31
HåkanLarsson11,5 30
BosseSigö24,1 30
JohanFredholm23,1 29
LeifThörnwall32,3 29
LeifOlofsson21,9 28
MatsHansson23,4 28
PalleLindgren13,5 27
Jean LouisMarchandise29,3 27
BrittNorberg30,2 26
PeterAhlberg23,4 25
BengtPålsson24,1 25
JanNilsson24,4 25
NiklasStrömberg22,1 24
LeifFredriksson27,4 24
AnnikaOlsson35,9 24
TommyAsplund37,3 24
JonasJohansson7,3 23
JanHildingsson14,0 23
MariaHermodsson15,1 23
FredrikSjölander18,1 23
GertOlsson18,1 22
GöranHilner14,5 21
MischaSenica52,6 21
ClaesOhnell24,8 20
RobinHennigor31,5 20
YlvaWemmert26,1 19
EskilJönsson31,4 19
KaiHansen23,3 18
EvaSköld28,0 17
RogerPersson30,6 16
Susanne Persson 42,0 16
Ingemar Rudolfsson 7,8 15
HenrikPersson9,4 15
BengtSjöholm9,9 15
JohnVallsäter11,6 15
OweBergman12,7 15
LarsAltemark13,0 15
Nils-ErikPersson16,4 15
BengtWehlin17,0 15
StefanNilsson18,3 15
Staffan Nilsson 19,2 15
StefanFrost24,9 15
Bo-HåkanHansson24,9 15
MarijoDidic27,4 15
LottaDidic27,7 15
GöranStenberg28,7 15
GöranDahl28,8 15
MargaretaNorberg29,4 15
ChristerCederholm30,5 15
BeritJönsson30,9 15
BarbroMollestam31,1 15
HansMollestam31,3 15
MarjaMattsson32,6 15
ZoliKareld33,3 15
PeterJohnnyson33,4 15
JanetEkström Hansson35,1 15
CarlMattsson35,9 15
CarinaJohansson36,0 15
LenaPersson38,5 15
Rose MarieÖhrstedt40,2 15
Monica Sloth-Nielsen41,7 15
Birgitta Särnborg 46,0 15
StenKareld23,315

Deltagaravgiften är400kr för hela touren.

Betala snarast till Ulf Sjölander via SWISH till0705-923291!

(Glöm ej skriva ditt namn och att det gäller Pub Ro!

Anmälan är inte giltig förrän avgiften också är betald.)

Deltagaravgifterna används i sin helhet till de fina prisborden.

Antal deltävlingar: Fem

Antal deltävlingar som räknas: Fyra

Sämsta deltävling räknas bort

Banor och datum:

Helsingør19 maj kl 10

Båstad (Gamla)16 juni kl 10

Laholm14 juli kl 10

Allerum18 augusti kl 9

Söderåsen 15 september kl 9

Alla speldagar är torsdagar.

Kanonstart på samtliga banor!

Spelform: Poängbogey över 18 hål

Tävlingsklasser: En och samma för alla oavsett kön eller hcp

Missad deltävling: Du får samma resultat i sammanräkningen som sämst spelande deltagare

Priser till vinnare och nämast-hål-vinnare på deltävlingarna

Huvudpris är en inteckning i vandringspriset (= evig ära) för den sammanlagda slutsegraren

Aftergolf: Eftersnack på Pub Ro på kvällen efter varje deltävling

Krav: Golf-id (= medlemskap i klubb ansluten till Svenska golfförbundet)

Greenfee-avgifter betalar var och en själv

Ev golfbil bokar och betalar var och en själv

Tidigare vinnare:Kai Hansen 2015, Göran Hilner 2016,

Peter Bergström 2017, Glenn Stjernström 2018,

Claes Ohnell 2019, Bo Furevi 2020 och 2021